לשירות לקוחות ותמיכה לחץ כאן
16th נוב 2016 | by: דויד פרידמן

איזה אחוז מקהל היעד שלנו אנחנו מפספסים, כאשר אנחנו מתעלמים מאוכלוסיית בני ובנות גיל הזהב? מה אתם יכולים לעשות בשביל לזכות בלקוחות אלה?

השימוש באינטרנט אמנם נפוץ פחות בקרב קשישים, אבל הפער הזה הולך ומצטמצם במהירות: על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ב-2015 שיעור המשתמשים באינטרנט בקרב גילאי 65 ומעלה הגיע ל-49% – זינוק של פי ארבעה תוך עשור. מגמה זו צפויה להימשך, וקהל היעד של גיל הזהב הוא קהל יעד שרצוי שלא להזניח.

הבעיה: צרכיו של קהל מבוגר יותר בעת שימוש באינטרנט שונים מאלו של קהל צעיר, ומעצבי אתרים (שלרוב הינם אנשים צעירים) נוטים להזניח אותם. סקר של מכון PEW, העוסק בהרגלי השימוש באינטרנט בקרב קשישים, מונה מספר מגבלות העומדות בפני הגולשים המבוגרים, אשר עלולות להקשות עליהם את השימוש באינטרנט, מגבלות שרצוי שכל מי שמעצב אתרים ייקח בחשבון. המגבלות העיקריות אותן מזכיר הסקר הן מגבלות פיזיות שאתרים רבים אינם מותאמים להתמודדות עימן (כראיה או שמיעה), קשיים בסיגול מיומנויות טכנולוגיות חדשות וגם דעות ספקניות לגבי התועלת בשימוש באינטרנט. מתוך הקשישים שהצהירו בסקר כי אינם משתמשים באינטרנט, 49% הסכימו לטענה כי ללא גישה לאינטרנט, אנשים עלולים להפסיד מידע חשוב, אבל 35% התנגדו לה.

אל תזלזלו בנכונותם של קשישים לסגל מיומנויות חדשות

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב-העת האוסטרלי Journal of Rural Studies, ובחן את הרגלי השימוש באינטרנט בקרב אוכלוסיית הקשישים החיים בפריפריה האוסטרלית, מצביע על כך, כי נכונותם לרכוש כישורים ומיומנויות חדשות של שימוש באינטרנט היא, למעשה, גבוהה יותר ממה שמעריכים אותה ספקי-שירות באינטרנט. סטריאוטיפים שליליים לגבי נכונות נמוכה של קשישים לסגל לעצמם מיומנויות דיגיטליות חדשות עלולות לגרום לכך, כי פלח שוק שלם ייבלע מתחת לרדאר של מפרסמי תוכן ואף משווקים.
המחקר מצביע על כך שהנגשת שירותי האינטרנט במוסדות ציבוריים, בהם קשישים יכולים לבקש עזרה, עשויה לעודד במידה רבה את השימוש שלהם באינטרנט, ומציין, שאפילו קשישים שיש להם חיבור ביתי לאינטרנט עשויים להעדיף את השימוש באינטרנט דווקא במקומות הציבוריים.

כיצד מייצרים תכנים הפונים לפלח שוק זה?

טור בעיתון "הטלגרף" הבריטי מציע שורה של המלצות העוסקות בעידוד אוכלוסיות מבוגרות שאינן רגילות בשימוש באינטרנט להתמודד עם המגבלות שעלולות לעכב אותם. בין ההמלצות העיקריות שלהם:
• הנגשה של התכנים למגבלות הפיזיות שעלולות להקשות על קהל מבוגר. טקסט גדול דיו (כדי להתאים לראייה חלשה) ושליטה פשוטה בווליום (לצורך התאמתו ללקויי שמיעה) עשויים לשפר בהרבה את חוויית המשתמש של הגולש הקשיש.
• השימוש בממשק המבוסס על מסך-מגע יותר קל ללמידה ותואם יותר את האינטואיציה הטבעית של מרבית בני האדם מאשר השימוש בעכבר, ולכן הוא עשוי להקל על אוכלוסיות המתקשות בלמידת מיומנויות דיגיטליות חדשות. עם זאת, לשימוש במסך מגע עלולים להיות גם חסרונות שיש להתמודד איתם: הדרישה לדיוק בשימוש במסך המגע, אשר עלולה להקשות על אנשים שיציבות הידיים שלהם נמוכה, וגם זמן תגובה מהיר מידי של מסך המגע, אשר עלול להיות בלתי תואם לזמן התגובה הארוך יותר של המשתמשים הקשישים.
• שימוש במושגים טכניים עלול להיות מרתיע עבור אוכלוסיות שאינן רגילות בשימוש באינטרנט. אפילו מושגים שנראים טבעיים וברורים בקרב אנשים הרגילים בשימוש באינטרנט, עלולים להתגלות כמבלבלים, כאשר הם מוצגים לעיני משתמשים קשישים, או של כאלה שאינם גולשים באופן קבוע.

פחות הסחות דעת!

ההבדל הבולט ביותר בין מדיה הפונה לדור הצעיר יותר לכזו הפונה לאוכלוסיה מבוגרת, הם עומסי המידע השונים ויכולת התמודדותו של הגולש עימם. הדור הצעיר יותר, שגדל אל תוך השימוש במחשב, סיגל לעצמו הרגלי צריכת תוכן המותאמים לטווח ריכוז קצרצר. מידע חדש המופיע על המסך בקצב גבוה איננו מפריע לו או מסיח את דעתו, אלא, להפך, שומר על רמת העניין שלו. עבור אנשים מבוגרים יותר שלא התרגלו לסגנון של המדיה החדשה, עודף גירויים מסוג זה עלול להסיח את הדעת בקלות ולפגוע בחוויית המשתמש. אין ספק שההעדפות של הדורות שגדלו על קריאת ספרים שונות בתכלית השינוי מאלו של הדור שגדל על צפייה בווידיאו-קליפים.
ההשקעה בעיצוב האתר, הסגנון והממשק שלו בצורה שתתאים לבני גיל הזהב, עשויה לחשוף אותו לקהל פוטנציאלי עצום, שבמקרים רבים עלול להתפספס רק בשל חוסר מודעות. אם המוצר שלכם פונה לאוכלוסייה מבוגרת, ברור שרצוי להקדיש מחשבה כיצד ניתן להנגיש עבורם גם את האתר, ואם המוצר (או השירות) שלכם אינו פונה דווקא לאוכלוסייה מבוגרת – אולי זהו הזמן להתחיל בכך ולהיחשף לפלח שוק חדש ובלתי רווי?

דויד פרידמן

דויד פרידמן

מייסד וסמנכ"ל at דומיין דה נט טכנולוגיות
דומיין דה נט, רשם ישראלי מורשה של ארגון האינטרנט העולמי - ICANN,
מספקת קשת רחבה של פתרונות אינטרנט ופתרונות הגנת מותג דיגיטליים.
דויד פרידמן

שתף את הפוסט

2 Comments

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.