לשירות לקוחות ותמיכה לחץ כאן
25th פבר 2017 | by: אלון גילת

כל מקצוען מדיה, או אפילו איש מדיה מתחיל, יאמרו לכם כי התוכן הוא המלך. אבל, כאשר תשאלו אותם באיזה סוג תוכן מדובר ואל מי הוא מכוון, כאן, יתחילו המומחים להתפצל ולהתחלק לאסכולות השונות. את אותן אסכולות של מקדמים, מנהלי תוכן וכותבים, באופן עקרוני, ניתן לחלק לשלוש גישות שונות, שהפופולאריות שלהן משתנה עם השנים.

תוכן מוכוון גולשים אנושיים או תוכן מוכוון אלגוריתם?

הגישה העקרונית הראשונה גורסת כי הגולש האנושי הוא במרכז. על פי גישה זו, ההמלצות הן: עזבו את מנועי החיפוש ואת מילות המפתח, אל תתייחסו לאופטימיזציה כאל מטרה וספקו לגולשים תכנים מעניינים, טיפים, עצות, והרבה סרטונים של חתלתולים מתוקים. הגולשים כבר יגיעו לבד, וגם יביאו חברים.

הגישה העקרונית השנייה גורסת כי העדפותיהם של מנועי החיפוש (וליתר דיוק של גוגל) הם התנ"ך של התוכן, וכל תוכן צריך לעבור במסננת הדקה של זווית ראיה זו. על פי גישתם "האלגוריתם של גוגל גורס כי מילות המפתח צריכות להוות 10 אחוזים מסך המילים בתוכן? מספקים לו 10 אחוזים, האלגוריתם דורש 50 אחוז? אין בעיה, משכתבים. מה זה משנה גם אם התוצאה הינה אוסף של משפטים שאין קשר הגיוני ביניהם? העיקר שמילות המפתח ה"נכונות" תהיינה שם". הכל למען הגביע הקדוש של המיקום בעמודים הראשונים שבתוצאות החיפוש.

אנשי הגישה העקרונית השלישית הם אנשי ה"לאכול את העוגה והשאיר אותה שלמה" – הם גורסים כי לתכנים המכוונים לגולשים האנושיים מקום חשוב בקידומו של אתר, אבל גם משקלם של עכבישוני החיפוש של גוגל איננו מבוטל. לכן, הם יבנו תכנים אשר מעניינים את הגולשים האנושיים וגם פונים למנוע החיפוש, תוך כדי ניסיון לשמור על האיזון העדין שבין המינונים.

אתה צריך עבודה יעילה? שכור עובד עצל (או רובוט) כדי לבצע אותה!

יותר מארבעה מיליוני בלוג-פוסטים ביום וכמיליארד אתרים מבוססי תוכן יצרו ביקוש ענק לתוכן זמין, זורם ומתחדש. מאחר ואחת הדרישות המשותפות גם לגולשים האנושיים וגם למנוע החיפוש של גוגל הוא התחדשות ורענון התכנים באופן קבוע ומתמשך, תומכי שלוש האסכולות מצאו את עצמם מול הצורך ליצור תכנים טובים ויעילים (כל אחד על פי הגדרתו) באופן שוטף, במהירות ובכמויות גדולות. כמויות, שלעיתים, עולות על יכולתם של הכותבים האנושיים לספק אותן.

מותר האדם מן המכונה – אין?

מכאן, הדרך לחיפוש פתרונות אוטומציה לכתיבת תכנים ממוחשבת הייתה קצרה. לא עבר זמן רב והתחלנו להתבשר כי חברות סטארט-אפ מפתחות מחוללי מאמרים מבוססי בינה מלאכותית, אשר תחלפנה את הכותבים האנושיים ותספקנה תכנים ומאמרים. מאמרים אלה אמורים להיות מעניינים דיים כדי למשוך גולשים אנושיים, מקוריים ומבוססים על נושא ומילות מפתח שתינתנה על ידי המפעיל (על מנת לעמוד בדרישות מנוע החיפוש) והכי חשוב, לא ניתן יהיה להבדיל בינם לבין מאמר שנכתב בידי כותב אנושי.

נשמע חלומי, היכן הבעיה?

אמנם, רובוטים יעילים לוקחים כיום חלק חשוב בחיינו בביצוע פעולות שבעבר בוצעו על ידי אנשים – מהכספומט והקופה האוטומטית שבסופרמרקט ועד לבוטים שכותבים חדשות, יש להם מגוון רחב של יכולות ופעולות, שבחלקן טובות אפילו יותר משלנו, בני האנוש, אבל, דבר אחד חסר להם – אישיות. אותה אישיות של כותב אנושי שמהווה טביעת האצבע היצירתית שלו, על כל מה שיפיק ממקלדתו, היכולת לרגש, לסקרן, לעניין… כך שנראה, שעם כל הכבוד לבינה המלאכותית ולהתפתחויות הטכנולוגיות, עוד רחוק היום בו כותבים אנושיים טובים ויצירתיים יהפכו ללא נחוצים.

אלון גילת

אלון גילת

דומיין דה נט, רשם ישראלי מורשה של ארגון האינטרנט העולמי - ICANN,
מספקת קשת רחבה של פתרונות אינטרנט ופתרונות הגנת מותג דיגיטליים.
אלון גילת

שתף את הפוסט

2 Comments

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.