לשירות לקוחות ותמיכה לחץ כאן
14th יונ 2017 | by: כותב אורח

לא חסרות דרכים לקדם אתרים: כל מקדם מתחיל יוכל למנות בפניכם דרכים בדוקות לעשות זאת, כמו שימוש בביטויי מפתח רלוונטיים, בניית קישורים, הוספת תוכן בעל ערך לאתר, שיפור מבנה הקישורים של האתר, ועוד. אך יש גם שיטות ידועות פחות, ואחת מהן היא שימוש בדומיינים שפג תוקפם.

דומיינים פגי תוקף יכולים להיות מכרה זהב של ממש, אם רק מוצאים את הדומיינים הנכונים: שימוש בהם יכול לחסוך לכם הרבה מאד זמן וכסף בבניית אתר חדש וקידום שלו מאפס. נכון, זו לא שיטה שתשמעו עליה בקורסים או תמצאו בתוך מדריך קידום אתרים, ויש המחשיבים אותה כסוג של "קידום אתרים שחור" (Black Hat SEO); אבל באופן עקרוני לא נעשה כאן משהו שאינו חוקי – זה יותר כמו ניצול פרצה וירטואלית.

מהם דומיינים פגי תוקף?

ראשית, בואו ניישר קו לגבי ההגדרה של "דומיינים פגי תוקף". כאשר אתם רושמים דומיין אתם בעצם רוכשים זכות  לאחזקה ושימוש בדומיין לפרק זמן מוגדר, הזכות עליו היא לפרק זמן מוגבל (בדרך כלל שנה), שלאחריו עליכם לחדש אותו. גם אם אתם לא עושים זאת מייד, לרוב תזכו לתקופת חסד (שמשתנה בין הסיומות השונות ומנהלי מרשמי הדומיינים – החל משבוע ועד למספר חודשים) במהלכה תוכלו לחדש את הדומיין. במידה ובעל הזכויות בדומיין אינו מחדש את הדומיין, לאחר תקופה החסד הדומיין משוחרר, חוזר למרשם הדומיינים ואז הוא חופשי לרישום על ידי כל אדם.

למה אתם רוצים דומיינים פגי תוקף?

אם התנסיתם בבניית אתרים וקידומם בעבר, אתם בוודאי יודעים כמה עבודה כרוכה בקידום אתר חדש לחלוטין. מקדמי אתרים רבים מעוניינים ליצור אתרי סמכות, ויצירת אתר סמכות מאפס, בצורה אורגנית, היא תהליך ארוך מאד הדורש השקעה רבה. לעומת זאת, אם רוכשים דומיין פג תוקף שבעבר נחשב כאתר סמכות ויש לו פרופיל קישורים מכובד ומשתמשים בתשתית שלו לבניית האתר – זוכים בקיצור דרך משמעותי, שיכול לעזור לעקוף את המתחרים בקלות.

ברגע שהשגתם דומיין פג תוקף של אתר סמכות, תוכלו לבחור לעשות אתו אחד מהדברים הבאים, בהתאם למטרות שלכם:

1. להקים אתר חדש – אופציה זו מתאימה עבור מי שמעוניינים להקים אתר באותה הנישה של האתר המקורי שהיה על גבי הדומיין. מאחר שלאתר כבר יש טראפיק מקהל היעד הרצוי ופרופיל קישורים שמתאים למטרותיכם, אתם חוסכים לעצמכם לעצמכם את המשאבים שיידרשו כדי לבנות טראפיק וקישורים מאפס.

2. לשחזר את האתר הישן – אם האתר הקודם ששכן על הדומיין הפך לאתר סמכות, כנראה שהיתה סיבה טובה לכך. ניתן לבחור בגישת "if it ain't broke, don't fix it", לנסות להחזיר את האתר לימי התהילה שלו ולהרוויח מהתוצאות. יש כלים באמצעותם תוכלו לשחזר לפחות חלק מהאתר, כמו Google Cache. אם נשמע לכם שעשויה להיווצר כאן בעיה של קניין רוחני אתם צודקים – לכן, לפני שעושים דבר כזה יש לפנות לבעלים הקודמים של הדומיין ולבקש ממנו רשות להשתמש בתוכן שיצר.

3. לבנות רשת בלוגים פרטית – אחת הדרכים המתוחכמות לקדם אתר היא לבנות עבורו רשת אתרים חיצונית (private blog network) בה ניתן לשלוט על התכנים, וחשוב מכך –  על הקישורים שיופיעו בהם ויפנו חזרה לאתר שלכם. דומיינים פגי תוקף יכולים לשמש לבניית רשת כזאת, כאשר גם במקרה זה, עדיף לבנות רשת שנשענת על אתרי סמכות מאשר על אתרים חדשים לחלוטין.

4. ליצור הפניות 301הבלוג Grow Traffic מציע להשתמש בדומיין פג התוקף כדי ליצור ממנו הפנות 301 אל האתר שלכם (בהנחה שהאתר שלכם רלוונטי לקהל של אותו דומיין).  באופן זה, חלק מהסמכות ומהקישורים של הדומיין עוברים אליכם, וכן חלק מהטראפיק, במידה שעדיין יש לו טראפיק קיים.  יחד עם זאת, רצוי לעשות זאת רק למשך זמן קצר ולא להשתמש ביותר מדומיין אחד או שניים לשם כך, שכן פעולה זו טומנת בחובה סכנות מצד גוגל.

להבנה מעמיקה של יתרונותיהם (וגם חסרונותיהם) של דומיינים פגי תוקף, צפו בסרטון הבא:

איך תשיגו דומיינים פגי תוקף?

יש כמה דרכים לעשות זאת:

1. בדיקת נתוני WHOIS עבור דומיין שאתם מעוניינים בו – אם יש דומיין ששמתם עליו עין (באופן כללי מומלץ לעקוב אחרי דומיינים שמעניינים אתכם ואתם יכולים לראות את עצמכם עושים בהם שימוש בעתיד), תוכלו לבדוק את פרטיו במאגר הדומיינים שנקרא WHOIS, המורכב ממידע רישום שמות הדומיין של כל רשמי הדומיינים המוסמכים (של תאגיד האינטרנט העולמי לשמות ומספרים, ICANN), המחויבים לרשום את הדומיינים שברשותם. בין היתר, פרטים ששניתן למצוא שם הם תאריך הרישום של הדומיין ותאריך התפוגה שלו. עם זאת, אין שם מידע על כוונת בעל הדומיין לחדש או לא לחדש את הדומיין, כך שהדומיין לא בהכרח יהיה זמין כאשר תוקפו יפוג.

2. חיפוש ברשימות דומיינים המוצעים למכירה – יש אתרים (חלקם מוזכרים בסעיף הקודם) המציגים רשימות מפורטות של דומיינים שתוקפם הולך לפוג בקרוב והם מוצעים למכירה פומבית. בדרך כלל אלה רשמי הדומיינים עצמם שמייצרים רשימות אלה, במטרה לייצר עניין סביבם – ולמעשה, רשימות כאלה ניתן למצוא גם באתרי הרשמים. באתר ניתן לבצע חיפוש ידני של דומיינים באמצעות מילות מפתח. במאמר הזה של BloggersPassion תוכלו למצוא רשימה עדכנית של אתרים מסוג זה.

2. שימוש בכלים ייעודיים למציאת דומיינים – יש לא מעט כלים באמצעותם ניתן למצוא דומיינים פגי תוקף. הם מיועדים לאתרי חו"ל בעיקר (בארץ כלים כאלה לא זמינים או יקרים), אך יכולים לשמש אתכם במידה שאתם מתעניינים גם בדומיינים מחו"ל. החיסרון הוא שהם עולים כסף, ולרוב תידרשו לעשות מינוי חודשי, כאשר המינויים שמאפשרים למצוא דומיינים פגי תוקף הם לרוב יקרים יותר מהמינויים הבסיסיים.

הנה מספר כלים מומלצים:

  • Domain Hunter Gatherer – הכלי הזה מאפשר למצוא דומיינים פגי תוקף בחמש דרכים: סריקת אתרים קיימים למציאת דומיינים פגי תוקף שהם מקשרים אליהם (למשל, סריקה של וויקיפדיה  או של אתרי חדשות יכולה להוביל ללא מעט דומיינים כאלה); הכנסת מילות מפתח מהנישה שלכם (הכלי ימצא דומיינים פגי תוקף שמקשרים אליהם אתרים שמדורגים על המילים האלה); חיפוש בכמה אתרי מכירת דומיינים באמצעות מילות מפתח מהנישה; חיפוש הפוך (הכנסת דומיין – הכלי ימצא את כל הקישורים הנכנסים לדומיין זה ויסרוק אותם למציאת דומיינים פגי תוקף); וחיפוש דומיינים פגי תוקף מפלטפורמות ווב 2.0.
  • Expired Domains – כלי זה מכיל רשימות של דומיינים פגי תוקף מקטגוריות שונות (.org, .com ועוד) ומרשמי דומיינים שונים. בכניסה לקטגוריות השונות, לצד כל דומיין ברשימה יופיעו פרטים כמו הדירוג בפייג'רנק ובאלקסה, זמינות ה-DNS של הדומיין ועוד. חלק מהמידע זמין בחינם אבל כדי לראות פרטים נוספים יהיה עליכם לרכוש מנוי לאתר. לאחר שתבחרו את דומיין הרצוי ותלחצו עליו, תועברו לרשם מוסמך של ICANNכדי לרכוש אותו.
  • FreshDrop – כלי זה הוא בעצם מאגר של דומיינים פגי תוקף, דומיינים שנמחקו ודומיינים למכירה שניתן לחפש בו דומיינים שיכולים לשמש אתכם. בדומה ל-Expired Domains, כל דומיין עובר ניתוח מקיף על ידי גוגל, אלקסה, יאהו, Whois, MajesticSEO ועוד שמאפשר למחפשים לראות נתונים על הטראפיק, הקישורים ומספר החיפושים לדומיינים אלה.
  • DomCop – בדומה לשני הכלים הקודמים, DomCop מכיל מאגר של דומיינים פגי תוקף: מדי יום הוא מתעדכן ב-300,000 דומיינים נוספים. כדי למצוא את הדומיינים האיכותיים מביניהם, יש להשתמש בפילטרים השונים שהכלי מספק: סינון על פי סיומת, סינון על פי מדדי איכות של Moz ו/או MajesticSEO וכן הלאה. לצד כל דומיין מופיעה רשימה של רשמי דומיינים מהם ניתן לרכוש אותו, כך שאתם יכולים לבחור את הרשם המועדף ולהמשיך לרכישה.
  • Back Order של דומיין דה נט – זהו שירות המסופק לדומיינים בסיומת IL בלבד, בו, ברגע שהדומיין בו אתם מעוניינים נמחק, נשלחת בקשה אוטומטית לרישום הדומיין מחדש עבורכם. השירות מגדיל את הסיכויים לתפוס את הדומיין במידה שיש גורמים נוספים חוץ מכם המעוניינים בו. בהזמנת השירות מתקבלת רק בקשה אחת לכל דומיין. במידה והדומיין לא נרשם עבורכם, אתם מזוכים בגין הרישום וכן מקבלים זיכוי על מחצית מעלות השירות. חשוב לציין כי השירות לא מקצר את התקופה שיש להמתין עד שהדומיין יימחק סופית. בנוסף, כל עוד הדומיין קיים, הבעלים שלו יכול לחדשו.

חוץ מכלים אלה, ניתן להשתמש גם בכלים כמו Ahrefs ו-Screaming Frog: הם לא מיועדים ספציפים למציאת דומיינים אלא לסריקת אתרים, אך באמצעות הסריקה ניתן למצוא עמודי 404, ולעתים עמודים אלה מובילים לדומיין שכולו כבר אינו קיים, משמע, הוא עשוי להיות פג תוקף.

הכלים שלעיל מספקים מדדים באמצעותם ניתן לקבוע את איכות הדומיין, אך מומלץ לצפות גם בסרטון הבא כדי להבין את הנושא יותר לעומק:

סיכום

כעת לאחר שלמדתם כיצד למצוא דומיינים פגי תוקף ולמה הם יכולים לשמש אתכם, תוכלו להתחיל להשתמש בדרך זו במסגרת פעולות קידום האתרים שלכם. הדבר החשוב הוא לבדוק בשבע עיניים את הדומיינים שאתם מוצאים, ולוודא כי הם באיכות גבוהה מכל הבחינות ולא חוו ענישה מגוגל בעבר. בהצלחה!

הכותבת:  דפנה בן יהושע, מנהלת התוכן בקבוצת אנגורה מדיה.

 

שתף את הפוסט

4 Comments

כתיבת תגובה

Your email address will not be published.